Ślub, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Cieszę się, że będę mógł Wam towarzyszyć w tym szczególnym dla Was dniu. Zrobię wszystko, aby zdjęcia pokazały wyjątkowość chwili, odzwierciedliły Wasze uczucie i stały się tym samym pamiątką dla pokoleń.

Zanim to jednak nastąpi, zapraszam Was do lektury mini poradnika z pomocą którego będziecie mogli przygotować się do uroczystości i wyglądać (nie tylko na zdjęciach), jak przysłowiowy milion dolarów i po prostu unikniecie zbędnego stresu.

Życzę miłej lektury i do zobaczenia 🙂

Przygotowania Panny Młodej

To Twój wyjątkowy dzień. Pewnie już jako mała dziewczynka marzyłaś o białej sukni i długim, zwiewnym welonie. Jak wtedy sobie siebie wyobrażałaś? Zapewne wyglądałaś jak księżniczka, byłaś najpiękniejszą wersją siebie. Pamiętaj o tym, że aby marzenia stały się rzeczywistością, nie wystarczy wybór pięknej sukni czy dobrze wykonany makijaż. Liczy się też Twoje samopoczucie. Abyś była spokojna i pięknie prezentowała się w kadrze, zadbaj o najmniejszy szczegół zarówno w swojej stylizacji, jak i kondycji psychicznej. Mam dla Ciebie kilka wskazówek , które wynikają z moich wieloletnich obserwacji przyszłych Żon (jak to dumnie brzmi, prawda?) Oto one:

– Otocz się ludźmi, przy których czujesz się swobodnie. Dziś nie potrzeba Ci „dobrych cioć”, które wiedzą wszystko najlepiej. Bezwzględnie (oczywiście w ramach rozsądku) nie daj się popędzać. Pan Młody potrzebuje znacznie mniej czasu niż Ty.

– Zadbaj o pomieszczenie, w którym będziesz się przygotowywać. Warto, aby było ono jak najbardziej jasne. Zrezygnuj z rozpraszających uwagę bibelotów i dodatków. Im więcej minimalizmu, tym lepiej. Powieś swoją kreację (bez pokrowca) w dostępnym dla mnie miejscu. Jeśli będziesz chciała, zrobimy jej piękne ujęcia, a jeśli nie, przynajmniej unikniesz niepotrzebnych wgnieceń na sukni oraz jej elektryzowania.

– Zatroszcz się o swoje nerwy. Aby uniknąć stresujących sytuacji, dokładnie zaplanuj każdą minutę dnia przygotowań do ceremonii. Zarezerwuj odpowiednio dużo czasu na pielęgnację ciała, makijaż i fryzurę.

– Pamiętaj, że ślubna stylizacja wymaga znacznie więcej czasu niż codzienna. Dolicz do tego także ewentualne poprawki.

– O tym, że musisz prezentować się dobrze nie tylko w realu nie muszę wspominać, prawda? Każda dobra wizażystka wie, że jej obowiązkiem jest zatroszczenie się także o dobrą prezentację w kadrze. Mam nadzieję, że taka właśnie jest przy Tobie.

– Kategorycznie zrezygnuj z makijażu i czesania w pełnej kreacji. To naprawdę bardzo krótka droga pozostawienia na niej nieestetycznych plam, a tego byś na pewno nie chciała. Zamień więc swoją suknię na luźną bluzkę, najlepiej rozpinaną. Unikniesz tym samym ewentualnego zniszczenia fryzury czy rozmazania makijażu.

Przygotowania Pana Młodego

Już za parę chwil będziesz miał Żonę. Pamiętaj, żeby powiedzieć Jej, że pięknie wygląda, niech czuje się jak królowa. Ty też zadbaj o to, żeby dzielnie dotrzymać jej kroku. Masz nieco łatwiej, jednak nikt nie powiedział, że nie musisz się dobrze zorganizować, prawda?

– Przygotowania do ślubu zacznij najlepiej w poprzedzający go wieczór. Wyjmij garnitur z pokrowca i daj mu czas na to, aby się rozprostował. Połóż w jednym miejscu wszystkie dodatki, żebyś jutro nie biegał po domu w poszukiwaniu spinek do mankietu.

– Podobnie jak Twoja przyszła małżonka, zadbaj o pomieszczenie, w którym będziesz się przygotowywał. Unikaj zbędnych elementów wystroju, pochowaj skrzętnie wszelkie bibeloty. Chodzi zarówno o Twoje samopoczucie, jak i estetykę zdjęć z przygotowań.

– Postaraj się wyluzować. Otocz się najlepszymi kumplami, bliskimi, którzy umilą Ci czas oczekiwania na kobietę Twojego życia. Jeśli chcesz, możemy w tym czasie zrobić kilka fajnych ujęć z nimi. Będziecie mieli świetną pamiątkę.

Błogosławieństwo

Czas niech się na chwilę zatrzyma, a pomieszczenie w którym się ono odbędzie, będzie w miarę możliwości jasne. Skupcie się na tej wyjątkowej chwili. Ważne są Wasze emocje, które pięknie pokażemy na zdjęciach. Musimy zadbać także o odpowiednie ustawienie. Postarajcie się skierować twarze przodem lub bokiem do okna.

Wyjście z domu do kościoła lub USC

Zadbajcie o to, aby wyjść odpowiednio wcześnie. Najlepiej mieć kilka minut w zapasie, bo nigdy nie wiecie, co czeka Was w drodze. Jedźcie najlepiej okrężną. Troszkę dodatkowego relaksu przed złożeniem przysięgi na pewno dobrze Wam zrobi, a przy okazji będziecie mieć większą pewność, że dotrzecie na miejsce w odpowiednim momencie. Zanim wysiądziecie z samochodu, poczekajcie na mnie. Zrobimy fajne ujęcia, jak majestatycznym krokiem będziecie go opuszczać, a następnie witać się z gośćmi.

Ceremonia zaślubin

To już ten moment! Długo na niego czekaliście, więc uprzedźcie delikatnie gości, aby Wam go nie popsuli. Niech odpowiednio wcześnie wejdą więc do kościoła czy też zajmą miejsca na sali USC, a jeśli będą chcieli robić zdjęcia, niech robią, ale tylko z pozycji swoich siedzisk. Pierwsze miejsca koniecznie zarezerwujcie dla najbliższych.

Teraz kilka słów dla Was. Proszę, bądźcie w miarę możliwości jak najbardziej naturalni. Nie szczędźcie sobie czułości, nie starajcie się zachować jak maratończycy przebiegając przez kościół czy salę USC z prędkością światła. Cieszcie się chwilą, celebrujcie ją. To jest TEN moment, który będziecie wspominać do końca życia. A kiedy nadejdzie czas przysięgi, stańcie naprzeciwko siebie, spokojnie załóżcie obrączki no i nie zapomnijcie o pocałunku 🙂

Wyjście z kościoła lub urzędu

Gratuluję! Jesteście małżeństwem! Uśmiechy na pewno nie znikną z Waszej twarzy, co jest dla mnie świetnym polem do popisu w wykonaniu spektakularnych zdjęć. Jeśli goście będą chcieli powitać Was ryżem, kwiatami czy monetami, poproście ich, aby rzucali je w miarę możliwości do góry, a nie, tuż pod Wasze stopy. 

Nie ma także problemu z tym, abyśmy zrobili zdjęcie grupowe. Tutaj już świadkowie mogę szepnąć wszystkim słówko, aby się nie rozchodzili, tylko cierpliwie poczekali, aż każdy złoży życzenia. Po nich zrobimy wspomnianą pamiątkową fotografię.

Przyjęcie weselne

– Tutaj ta sama prośba, co w przypadku wysiadania na ceremonię. Poczekajcie na mnie. Jeśli Drogi Małżonku zdecydujesz się przenieść Żonę przez próg, pozwól, że ja wejdę pierwszy. Oczywiście tylko w celu zrobienia zdjęć, najważniejsi jesteście Wy 😉

– Zapewne bliscy przywitają Was chlebem i solą. Po wyborze postarajcie się rzucić kieliszkami jednocześnie, może ustalcie sobie jakiś komunikat, bądź policzcie do trzech? O ile wcześniej prosiłem Was o pełną naturalność, o tyle w tym momencie postarajcie się w miarę możliwości, zapomnieć o grymasach. Nie zaciskajcie ust, nie mrużcie oczu.

– Podczas przyjęcia, jedzcie i bawcie się do woli. Im więcej uśmiechu i radości, tym lepiej. Nie mogę jednak tego powiedzieć w przypadku hazera (dymiarki) czy laserów, które często są elementem weselnej zabawy. Postarajcie się o to, aby tego typu „atrakcji” było jak najmniej. Niestety nie sprzyjają one wykonaniu dobrych, ostrych zdjęć.

To by było na tyle. Będzie dobrze 🙂 Pamiętajcie o tym, że mam indywidualne podejście do każdej Pary Młodej. Wspólnie sprawimy, że Wasze ślubne zdjęcia staną się dla Was pamiątką na długie lata. Niemniej, powyższe wskazówki są uniwersalne. Postarajcie się do nich zastosować, a wszystko pójdzie jak z płatka ;).